Piłka nożna dla dzieci – spora dawka ruchu i nauka współpracy

Piłka nożna dla dzieci – spora dawka ruchu i nauka współpracy

 

Psychologowie dziecięcy nie mają wątpliwości, że już w przypadku kilkulatka należy czuwać nad prawidłowym nawiązywaniem przez niego relacji z rówieśnikami. Nie można też zaniedbywać rozwoju fizycznego. Zajęcia sportowe są idealnym sposobem połączenia tych dwóch sfer.

Małe dzieci uwielbiają zabawy ruchowe; ich niespożyta energia znajduje w nich najlepsze ujście. Jest to świetne podłoże do uprawiania sportu, a przy okazji do rozwijania dodatkowych umiejętności i zachowań u dziecka. Sport z jednej strony chroni przed otyłością, nierzadką nawet u przedszkolaków, i przed wadami postawy, które dotykają około 50-60% dzieci w wieku rozwojowym, a także hartuje organizm (każdy rodzic wie, jaką plagą są infekcje u dzieci). Z drugiej strony uczy wygrywania i przegrywania, zdrowej rywalizacji, współpracy z trenerem i innymi dziećmi z drużyny. Jak twierdzi psycholog R.H. Schaffer w książce Psychologia dziecka (Warszawa 2014), dzieci od najmłodszych lat wiele czasu spędzają z rówieśnikami i te relacje odgrywają bardzo ważną rolę w kształtowaniu się ich osobowości i poglądów. Nad umiejętnością współpracy z innymi można i należy pracować już od 3. roku życia dziecka (źródło: http://www.sosrodzice.pl/jak-nauczyc-dwulatka-sztuki-dzielenia-sie/).

Gry zespołowe – sukces dzięki współdziałaniu

 

Gry zespołowe dopasowane do umiejętności kilkulatków, takie jak piłka nożna dla przedszkolaków, są bardzo przydatnym wsparciem dla rozwoju małych dzieci. Płynące z nich pożytki są wielorakie.

Konkretne reguły pełnią funkcję porządkującą – dzieci potrzebują przecież wyznaczonych granic i zasad. Daje im to poczucie bezpieczeństwa. Co więcej, specyfika tego sportu sprawia, że mali piłkarze po treningu są naprawdę zmęczeni, a przy tym mają poczucie udziału w czymś pożytecznym. Mogą się wyszaleć, bawiąc się przy tym znakomicie; uczą się zasad etyki sportowej i współpracy. Jest ona bowiem istotą gier zespołowych. W odróżnieniu od dyscyplin indywidualnych zwycięstwo w piłce nożnej odnosi cała drużyna, zespół, a konkretnie – drużyna, której członkowie potrafią ze sobą współpracować. Każdy zawodnik na boisku ma swoją rolę, a zdobycie punktu jest uzależnione od tego, czy potrafi tę rolę pełnić i współdziałać z pozostałymi członkami zespołu dla wspólnego celu, jakim jest zwycięstwo.

Uczą się one zwinności, celności, oceny odległości i orientacji w tym, co dzieje się wokół nich. Wreszcie uprawianie sportu to najlepsze lekarstwo na współczesne bolączki, takie jak częsta otyłość u dzieci, zbyt wiele czasu spędzanego przed telewizorem lub komputerem, niedostatek zabaw na świeżym powietrzu. Pamiętajmy, że wady postawy, tak często stwierdzane u dzieci, należy korygować jak najwcześniej, a jeszcze lepiej – zapobiegać ich powstaniu. Najlepszą zaś profilaktyką jest właśnie sport.

Dobry trener – kluczowa sprawa

 

Żeby zajęcia sportowe przyniosły oczekiwany efekt, powinny odbywać się pod opieką osoby posiadającej odpowiednie kwalifikacje. Zwłaszcza w przypadku tak małych dzieci. Warto więc pomyśleć o specjalnej szkółce piłkarskiej dla przedszkolaków.

W szkółce Football Kids zajęcia odbywają się pod opieką i przy współpracy osób o profesjonalnym przygotowaniu (absolwenci AWF, zawodowi piłkarze), zaznajomionych ze specyfiką zajęć piłkarskich dla dzieci. Specjalista psycholog zajmuje się prawidłowym rozwojem relacji grupowych wśród maluchów, a trener pełni rolę autorytetu czuwającego nad nauką zasad gry, rozwojem fizycznym i współpracą w drużynie.

Leave a reply