Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaków - czy to coś dla Twojego malucha?

Trening piłkarski jako element rozwoju ruchowego przedszkolaka

Zaszczepienie w przedszkolaku zdrowych nawyków związanych ze sportem może mieć zbawienny wpływ na kształtowanie jego prawidłowej postawy. Wprowadzenie do tygodniowego harmonogramu zajęć krótkich treningów piłkarskich poprawia motorykę i wspiera rozwój ruchowy dziecka.

Cechą charakterystyczną dzieci w wieku przedszkolnym jest potrzeba ruchu, która wynika z biologicznych uwarunkowań młodego organizmu. Rozwój motoryki i koordynacji ruchowej dzieci w wieku od 3 do 6 lat przebiega w dwóch uzupełniających się etapach. Pierwszy z nich dotyczy doskonalenia ruchów postawno-lokomocyjnych. Dziecko, poprzez intensywne chodzenie i bieganie, usprawnia wówczas swoje zdolności ruchowe związane z procesem przemieszczania się. Uczy się także skakać czy wspinać. Drugi etap rozwoju odnosi się do ruchów manipulacyjnych i polega na doskonaleniu posługiwania się narzędziami i innymi przedmiotami codziennego użytku.

Rozwój biologiczny przedszkolaka

Etapy rozwoju dziecka

Wraz z rozwojem małego dziecka możemy zaobserwować stały postęp jego sprawności motorycznej. Dzieci w wieku około trzech lat nie potrafią w pełni koordynować swoich ruchów, jednak wykonują bardzo dużą liczbę kroków. Wykazują tendencję do ruchów gwałtownych, nagłych, jeszcze niewyważonych. Dziecko dopiero uczy się dostosowywać je do konkretnej sytuacji. Brak szczególnej pieczy rodzicielskiej na tym etapie łatwo może doprowadzić do utrwalenia się u malucha m.in. wad postawy wynikających z nieregularności ruchów. Warto zwrócić szczególną uwagę na automatyzację ruchów cyklicznych, czyli chodzenia i biegania, a także udoskonalanie koordynacji i utrzymywanie równowagi. Będzie to miało przemożny wpływ na ogólną sprawność fizyczną przedszkolaka, a także jego samodzielność. Przed ukończeniem szóstego roku życia, po osiągnięciu koordynacji ruchowej, następuje ogólne wzmocnienie kości i mięśni, co ma zasadniczy wpływ na wykształcenie się naturalnej krzywizny kręgosłupa. Dalsza dbałość o rozwój ruchowy poprzez wprowadzenie nawyków sportowych wspiera procesy wzmacniania dziecięcego kośćca (źródło: Brazelton Berry T., Sparrow Joshua D.: Rozwój dziecka od 3 do 6 lat, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Sopot 2013; Nowak-Starz G.: Rozwój fizyczny i czynniki warunkujące jego przebieg w ontogenezie, Wyd. Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego Jana Kochanowskiego, Kielce 2009). W procesie kształtowania się prawidłowego rozwoju fizycznego dziecka szczególnie pomocne są ogólnorozwojowe zajęcia dodatkowe dla przedszkolaków.

Profesjonalne podejście do młodych zawodników

Zapewnienie dziecku regularnych zajęć ruchowych odgrywa bardzo istotną rolę w kształtowaniu u malucha poprawności ruchowej: płynnego poruszania się, utrzymywania równowagi, dobrej motoryki. Rodzice mogą starać się zapewnić dziecku odpowiednią dawkę ruchu samodzielnie: np. poprzez spacery połączone z grami na świeżym powietrzu, naukę jazdy na rowerze, łyżwach czy nartach i sankach. Nie zawsze jednak będą w stanie poświęcić wystarczająco dużo czasu (zwłaszcza w ciągu tygodnia) na zajęcia ruchowe z dzieckiem. Nie dadzą także rady odpowiednio urozmaicić tych zajęć, jak również fachowo ich poprowadzić. Co więcej, maluch w tym wieku potrzebuje towarzystwa rówieśników, tak więc strzałem w dziesiątkę jest znalezienie dla przedszkolaka profesjonalnie prowadzonych zajęć sportowych w grupach. Naprzeciw oczekiwaniom rodziców wychodzi szeroka oferta takich zajęć.

Jednym ze sportów, które umożliwiają kompleksowy rozwój motoryki dziecka w wieku przedszkolnym, jest piłka nożna. Futbol to sport idealny nie tylko dla młodzieży czy dorosłych, ale i dla kilkulatków, o czym przekonują zajęcia naszej szkółki Football Kids – Piłkarska 11. Od lat to właśnie piłka nożna jest jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportowych, a treningi piłkarskie są bardzo często wybieraną formą aktywności fizycznej, atrakcyjną dla osób w każdym wieku. Uczestnictwo w tego typu zajęciach może w dużym stopniu wpłynąć na rozwój talentów sportowych, jednak najważniejszy w tym wypadku jest fakt ogólnorozwojowego charakteru takich ćwiczeń. Niezwykle istotną cechą profesjonalnej szkółki jest stosowanie autorskich programów treningowych, ułożonych w sposób indywidualny dla poszczególnych grup wiekowych. Szkółka piłkarska oferuje zajęcia tworzone przy współpracy z profesjonalnymi piłkarzami i z uwzględnieniem konsultacji psychologicznej. Treningi piłki nożnej dla dzieci prowadzone są przez wykwalifikowanych instruktorów piłki nożnej: absolwentów AWF (z ukończonym kursem instruktora piłki nożnej) i trenerów UEFA B\C.

Trener
Trener na zajęciach piłkarskich Football Kids