Jak zachęcić dziecko do aktywności fizycznej?

Jak zachęcić dziecko do aktywności fizycznej?

Obecnie coraz mniej dzieci prowadzi aktywny i zdrowy tryb życia. Wynika to przede wszystkim ze specyfiki czasów, w jakich żyjemy. Warto jednak już od najmłodszych lat zachęcać dziecko do uprawiania sportu, aby w ten sposób uniknąć problemów zdrowotnych i psychospołecznych.

Z raportu TNS Pentor „Postawy Polaków wobec sportu”, przeprowadzonego na zlecenie Procter & Gamble wynika, że tylko 25 procent dzieci uczęszcza na dodatkowe zajęcia sportowe. Z kolei aż 45 procent Polaków stwierdziło, iż rola sportu w życiu ich dziecka jest mała (źródło: https://www.pg.com/pl_PL/news_views/PandGMamom.shtml).
Przedszkolaki uczą się głównie przez obserwację i naśladownictwo dorosłych. Dlatego to od rodziców zależy, jakie nawyki zaszczepią w chłonnym umyśle swojej pociechy. Aktywność fizyczna jest bowiem niezwykle ważna dla prawidłowego rozwoju kilkulatków.

 

Sport jako ważny czynnik rozwoju dziecka

Żyjemy obecnie w epoce komputerów i Internetu. Niewątpliwie rozwój technologii ułatwia nam życie. Ale ma on również swoje wady. Kiedy wyjrzymy przez okno, na podwórku nie widać gromadek wesoło bawiących się dzieci.
W centrach miast zlikwidowano również mnóstwo placów zabaw, ponieważ korzystało z nich niewiele osób. Najmłodsi wolą spędzać czas siedząc przy komputerach, grając i kontaktując się z rówieśnikami wirtualnie. Oznacza to katastrofalny w skutkach brak aktywności fizycznej wśród dzieci. Jest on przyczyną wielu problemów. Z jednej strony – zdrowotnych, takich jak otyłość czy wady postawy. Z drugiej – psychologicznych i społecznych, ponieważ najmłodsi mają problemy ze współpracą w grupie, nie potrafią znosić porażek, nie są odporni na stres.

Aktywność fizyczna jest więc niezwykle ważna. Co ciekawe, ze wspomnianego wcześniej raportu TNS Pentor wynika, że szczególną rolę w zachęcaniu dziecka do uprawiania sportu pełnią mamy. Same zainteresowane potwierdzają pozytywny wpływ aktywności fizycznej na swoją pociechę. Sprawia ona bowiem, że dzieci rozwijają swoje umiejętności interpersonalne, uczą się również odpowiedzialności. Ponadto wzrastają ich zdolności umysłowe, a co za tym idzie, osiągają lepsze wyniki w nauce. Z kolei psycholog sportu Hanna Cygan podkreśla, iż sport, wykształcając w dziecku świadomość własnego ciała oraz umiejętność rozluźniania mięśni i kontrolowania oddechu, pomaga zwalczyć stres. Ponadto uczy wytrwałości i tego, jak sobie radzić z porażkami. To cenna umiejętność, która przyda się w dorosłym życiu.

 

Jak zachęcić dziecko do aktywności fizycznej?

Wydaje się, iż najlepszą metodą skłonienia swej pociechy do posprzątania pokoju jest pokazanie jej, że to świetna zabawa. Tak samo jest w przypadku sportu. Zachęcając do niego najmłodszych, musimy postarać się, aby postrzegali oni aktywność fizyczną jako przyjemność, a nie uciążliwy obowiązek. Niektóre dzieci boją się niepowodzeń, trzeba jednak przekonać je, że to nie wyniki są ważne, ale wytrwałość i emocje związane ze sportem. Co ważne, rodzice powinni stanowić dla nich wzór. Zarażanie maluszka miłością do sportu powinno wyjść właśnie od opiekuna. Najprościej zacząć od zabawy piłką na podwórku, aby później przenieść się na wyższy poziom i pomóc dziecku wybrać rodzaj sportu, w którym będzie chciało rozwijać aktywnie swoje umiejętności. Warto również wybrać się z dzieckiem na pierwsze treningi, okazać wsparcie i motywować do działania.

Dobrym rozwiązaniem może okazać się wybór zajęć dodatkowych dla przedszkolaków – na przykład wysłanie dziecka na trening w naszej szkółce piłkarskiej Football Kids. zajęcia piłkarskie dla przedszkolakówProwadzone są w niej zajęcia ogólnorozwojowe ukierunkowane na piłkę nożną. W ich trakcie właśnie poprzez gry i zabawy kształtujemy rozwój małego dziecka. Uczymy również zasad fair play i dyscypliny.

Grupy dzielone są wiekowo.

Najmłodsi, czyli Maluchy (2-3 lata), uczestniczą w zajęciach z rodzicami lub opiekunami, którzy objaśniają im, na czym polega kolejne zadanie. Dzięki temu dzieci się nie stresują, a dorośli mogą im aktywnie wpajać zainteresowanie sportem. Na zajęciach z najmłodszymi najwięcej czasu poświęca się na zabawę i ćwiczenia korekcyjne. Sprawia to, iż w starszym wieku będą oni kojarzyć sport ze świetną rozrywką.

Kolejne grupy to Starszaki (4-5 lat), które poznają więcej aspektów technicznych gry w piłkę nożną, wciąż jednak poświęcając sporo czasu na gry i zabawy, oraz Starszaki+ (6-7 lat), gdzie skupiamy się głównie na nauce technicznych aspektów gry.

Czas trwania treningu również jest dostosowana do wieku dzieci.

Trening piłki nożnej dla dzieci, oparty na grach i zabawach, pozwala maluszkom pokochać sport. Dzięki temu już zawsze będzie im się kojarzył z rozrywką, a nie z obowiązkiem. W młodych umysłach wykształci się zamiłowanie do zdrowego trybu życia. Dzieci nauczą się, jak współpracować w grupie, pokonywać przeszkody, organizować sobie czas i być wytrwałym w dążeniu do celów. Ruch będzie dla nich czymś normalnym i ważnym.

Dzięki obudzeniu w dziecku zamiłowania do sportu już w tak młodym wieku, można sprawić, iż w dorosłym życiu wciąż będzie ono osobą aktywną. Nie wolno jednak zapominać, jak ważna w tym wszystkim jest rola rodzica. To on pokazuje, uczy, motywuje, a później musi silnie wspierać i zachęcać do dalszych starań. Nic nie da dziecku tyle radości, co pochwały i duma ze strony rodziców.