Sport? Muzyka? Zajęcia dodatkowe dla dzieci - które wybrać?

Zajęcia ruchowe

Jak wybrać odpowiednie zajęcia dodatkowe dla dzieci?

Przedszkolaki są aktywne, kreatywne i pełne energii dlatego chętnie angażują się w zajęcia dodatkowe dla dzieci. Chłoną bodźce z otaczającego je świata, a do tego mają świetną pamięć. Wiek przedszkolny to okres intensywnego fizycznego i intelektualnego rozwoju dziecka. Warto tak nim pokierować, żeby wyrosło na otwartego i sprawnego młodego człowieka.

Zajęcia dodatkowe dla dzieci wpływają pozytywnie na wszechstronny rozwój dziecka – zarówno fizyczny, jak i intelektualny. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzić z ich ilością oraz żeby dobrać zajęcia odpowiadające zainteresowaniom malucha. Warto mieć na uwadze fakt, że w tym wieku dziecko najlepiej uczy się poprzez zabawę.

Pozwól dziecku wybrać

zajęcia ruchowe dla dzieci
Wybór zajęć dodatkowych dla dzieci

Zajęcia dodatkowe pomagają dziecku w prawidłowym rozwoju, kształtowaniu postaw społecznych i umiejętności pracy w grupie, a także rozwijają jego talenty i pomagają odkryć pasje i zainteresowania. Pewne preferencje dziecko wykazuje już zanim spróbuje swoich sił na wyspecjalizowanych zajęciach. Malucha, który chętnie rysuje, warto posłać na przykład na kółko plastyczne, a miłośnika zwierząt możemy zapisać na warsztaty ekologiczne lub inne zajęcia, które pomogą mu bliżej poznać ich świat, a także umocnią kontakt malucha z przyrodą. Wiele zajęć dodatkowych będziemy jednak najprawdopodobniej dobierać metodą prób i błędów. Możemy proponować kilkulatkowi różne sposoby spędzania czasu, nakierowywać je, ale to on sam powinien wybrać to, co sprawia mu największą przyjemność. Coś, co wydaje się atrakcyjne rodzicom, nie musi być przyjemne dla dziecka, a zajęcia takie mają sens tylko wtedy, gdy maluch uczestniczy w nich z ochotą.

Wybierając zajęcia dodatkowe dla dzieci warto wziąć pod uwagę zarówno te, które wspierają rozwój intelektualny i zdolności artystyczne dziecka, jak i te, które skupią się na jego rozwoju fizycznym. Oba rodzaje będą jednocześnie wykształcały u naszej pociechy umiejętność działania w grupie, podejmowania decyzji, przyswajania zasad. To świetne przygotowanie malucha do czekającej go za kilka lat szkoły. Oczywiście zajęcia dodatkowe dla dzieci powinny opierać się przede wszystkim na nauce poprzez zabawę (źródło: https://parenting.pl/portal/zajecia-dodatkowe-dla-przedszkolaka). Pamiętajmy też, aby dostosować typ zajęć do charakteru i temperamentu dziecka. Nieśmiały maluch łatwiej otworzy się w mniejszej grupie i na zajęciach polegających raczej na współpracy bądź pracy indywidualnej, niż na samodzielnych występach przed grupą ludzi. Dziecko pełne energii będzie się dobrze czuło na zajęciach w przestrzennych obiektach.

Mały artysta i intelektualista

W wieku przedszkolnym dziecko ma świetną pamięć. To dobry moment, aby zacząć wdrażać mu na przykład podstawy języka angielskiego. Śpiewanie piosenek, nazywanie przedmiotów, ludzi, zwierząt czy kolorów w języku obcym oswoją z nim dziecko, pozwolą mu się z nim osłuchać i znacznie ułatwią późniejszą “poważną” naukę.

Wiele dzieci chętnie uczestniczy w zajęciach teatralnych. Maluchy przecież często wymyślają scenariusze swoich zabaw, odgrywają rozmaite role podczas spotkań z rówieśnikami czy przypisują zadania swoim zabawkom. Warto rozwinąć takie kreatywne umiejętności na przykład na scenie. Dziecko szybko uczy się kwestii, które ma wypowiedzieć. Takie zajęcia rozwijają jego wyobraźnię, ćwiczą pamięć i utrzymują kreatywność na wysokim poziomie. chłopiec malujeNieco wstydliwym pociechom pozwolą także nabrać odwagi, jednak nie jest to dobry pomysł na zajęcia dla bardzo nieśmiałych dzieci, które będą się nadmiernie wstydziły wystąpić nawet przed kilkuosobowym gronem widzów.

Wiek przedszkolny to także idealny okres na rozpoczęcie zajęć plastycznych, muzycznych, prostych zajęć technicznych, a nawet komputerowych.

 

W zdrowym ciele…

Świetnym połączeniem zajęć muzycznych i ruchowych są zajęcia taneczne oraz rytmika.Kształtuje ona zarówno wyczucie rytmu i muzykalność u dziecka, jak i rozwija jego sprawność ruchową. Do innych godnych rozważenia zajęć należą nauka pływania (dzieci bardzo chętnie bawią się w wodzie)  czy gry zespołowe, takie jak piłka nożna dla dzieci. Decydując się na wybór szkółki piłkarskiej dla przedszkolaków, weźmy pod uwagę kilka zasadniczych kwestii. Treningi powinny być prowadzone przez fachowców, potrafiących prowadzić zajęcia sportowe dla dzieci. Podobnie jak w przypadku innych zajęć, nauka powinna odbywać się tu poprzez zabawę (co nie wyklucza wprowadzenia zasad gry, których należy przestrzegać), aby nie zrazić malucha do sportu. Szkółka Football Kids proponuje dzieciom w wieku od 2 do 7 lat zajęcia przygotowane w konsultacji z zawodowymi piłkarzami, a także psychologami dziecięcymi. Treningi prowadzone są w formie gier i zabaw przez wykwalifikowanych instruktorów. Każde dziecko otrzyma na wstępie specjalnie zaprojektowany strój piłkarski oraz zestaw młodego piłkarza – takie prezenty sprawią, że dziecko poczuje się wyróżnione oraz zmotywowane do ćwiczeń. Nawet jeśli zdecydujemy się zapisać dziecko do szkółki w trakcie trwania roku szkolnego, nie będzie to żaden problem, ponieważ program treningów jest opracowany tak, żeby nowe osoby mogły dołączać do grup w dowolnym momencie.

Treningi piłki nożnej to świetny pomysł na zajęcia dodatkowe dla dzieci. Zachęcą je do uprawiania sportu już od najmłodszych lat, wpłyną pozytywnie na ich rozwój fizyczny, sprawność motoryczną i umiejętność współpracy z rówieśnikami – a to wszystko w formie gier i zabaw. Z takich zajęć dziecko będzie wracało do domu radosne i zadowolone.